پنجشنبه 31 خرداد 1403
>00:00:00
PostItemImage

گل

سه شنبه 19 اردیبهشت 1402
202

شهر گل های ایران

محلات که به شهر گل و گیاه و هلند ایران معروف است، شهری است که گلخانه های زیادی در آن ایجاد شده است. طبق آمار استانی، یک درصد از سطح زیر کشت گل و گیاهان تزئینی دنیا به محلات اختصاص یافته است. این شهرستان از دو شهر، یک شهرستان و دو دهستان تشکیل شده است.
صنعت گل یکی از صنایع مهم و قدیمی این شهرستان است به طوری که بیش از 700 واحد گلخانه ای در آن فعال است. محلات بزرگترین تولید کننده گل و گیاه در ایران است

.

 

سوغاتی محلات

 

باغ گل های چند رنگ، هوای مطبوع و بوهای خاطره انگیز، محلات استان مرکزی را به «هلند ایران» تبدیل کرده است. برای خرید گل و گیاه می توانید به پارک سرچشمه و همچنین روستایی به نام روستای گل و گیاهان زینتی مراجعه کنید.اندازه این مکان بسیار بزرگ است به طوری که در مدت زمان محدودی می توانید به تمام گله ها دسترسی داشته باشید.

حدود 80 سال پیش، یاهاخان، مرد محلاتی که همه چیز را در مورد هنر گل‌کاری از سرکارگر هلندی‌اش در تهران آموخته بود، به زادگاهش بازگشت و اولین قدم‌ها را برای تبدیل محلات به شهر گل‌های ایران برداشت. پس از سال ها کار سخت، گلکاری به طور حرفه ای گسترش یافت.

همچنین آب و هوای مطبوع، میانگین دمای مناسب ماهانه و زمین‌های حاصلخیز، آن را به شهری نمونه در ایران برای پرورش گل‌های متنوع از گونه‌های معمولی گرفته تا گونه‌های کمیاب از جمله گل داوودی، گلایل، گل مروارید ترانسوال، رز، گل سرخ، کاکتوس، دیانتوس، زنبق و غیره تبدیل کرده است.