شنبه 05 خرداد 1403
>00:00:00

جشنواره گل محلات

سه شنبه 19 اردیبهشت 1402
151

جشنواره گل

محلات، معروف به شهرِ گُل، به دلیل داشتن بزرگ ‌ترین مجموعه ی گلخانه ‌ها در تولید و پرورش گیاهان زینتی به «هلند ایران» مشهور است. این شهر به عنوان یکی از قطب ‌های اصلی تولید در سطح گسترده ی گل و گیاه طبیعی در ایران مطرح گردیده و بخش اعظمی از تولید و توزیع گل در ایران را شامل می ‌شود. محلات یکی از با سابقه ‌ترین شهرهای ایران در پرورش گل است که به دلیل قرارگیری در دامنه ی کوهستان، وجود باغ ‌ها و مزرعه ‌های پرورش گل و گیاه و همچنین دور بودن از مراکز و کارخانه‌ های آلاینده ی هوا به «بهشت افسانه‌ ای» نیز شهرت پیدا کرده است. محلات با داشتن سابقه‌ ای طولانی به عنوان یکی از مراکز تولید انواع گل و گیاه زینتی در آسیا از جایگاه ویژه و شرایط مساعدی در صادرات و جذب بازارهای جهانی برخوردار است و به سبب داشتن طبیعت زیبا، چشمه ‌هاي طبیعی و آب گرم، آثار تاریخی و باستانی شهری توریستی نیز به شمار می‌ رود.
جشنواره ی گل و گیاه محلات برای علاقه ‌مندان به گل و گیاه طبیعی از سال 1379 هر سال در سه الی چهار روز در اوایل شهریور ماه به صورت نمایشگاهی بسیار زیبا در محیط ‌های تعیین شده همراه با برنامه ‌های جانبی برگزار می ‌شد و پتانسیل بالای شهرستان و دستاوردهای آن جشنواره را معرفی می ‌کرد. پس از بررسی ‌های صورت گرفته به سبب آب و هواي دل انگيز و مطبوع این منطقه در فصل بهار و تنوع و ماندگاری بیشتر گل‌ها در این ایام برگزاری آن از شهریورماه به اردیبهشت ماه منتقل گردید. همه ساله به هنگام برگزاری این جشنواره، با وجود برپایی نمایشگاه ‌های گل و گیاه در دیگر شهرهای ایران، افراد بسیاری از این استان، دیگر شهرهای ایران و همچنین بازدیدکنندگان خارجی از کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی نظیر هلند برای شرکت، بازدید و خرید در این جشنواره ی طبیعی دل ‌انگیز و چشم‌ نواز در شهر محلات حضور پیدا می‌ کنند.
این جشنواره با تنوع بسیار گسترده‌ ای در فروش و عرضه ی مستقیم انواع گل و گیاه در رنگ‌ها و عطرها و گونه‌ های مختلف اعم از گل ‌های آپارتمانی، شاخه بریده، باغچه‌ ای و فضای سبز، صنایع وابسته، تجهیزات تولید و نگهداری، آموزش، گل ‌آرایی در قالب ‌ها و اشکال مختلف، نمایش تجهیزات پارکی و ماشین ‌آلات باغبانی، بخش‌ های پژوهشی، توانمندي ‌هاي شهرستان محلات برگزار می ‌شود که با برنامه ‌های ویژه و متناسب با عملکرد نمایشگاه و جشن‌ های شاد همراه است؛ آثار این مراسم با به کارگیری گل و گیاه در نقاط مختلف شهر نیز مشهود است. معرفی ظرفیت گل و گیاه محلات از طریق اجرای این جشنواره تاثیر به سزایی در معرفی این منطقه از ایران در جهت جذب و توسعه ی گردشگری و رشد اقتصادی فرهنگی و اجتماعی این شهرستان کوچک داشته است.